niedziela, 28 listopada 2010

"Ostatni Lot Flaminga"

kadr z filmu "Ostatni Lot Flaminga"
"Ostatni Lot Flaminga" ("O Último Voo do Flamingo") to film, który powstał na bazie książki o tym samym tytule, autorstwa Mia Couto, autora pochodzącego z Mozambiku i piszącego w języku portugalskim (książka została przetłumaczona również na język polski). Reżyserem jest João Ribeiro, nauczyciel z Mozambiku, który tworzył dotychczas wyłącznie filmy krótkometrażowe. João Ribeiro jest również założycielem AMOCINE (Mozambikańskiego Stowarzyszenia Filmowców).
Film powstał w tym roku (2010), trwa 90 minut, a w jego produkcji uczestniczyły: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja, Mozambik oraz Brazylia. Został pozytywnie odebrany przez publiczność, a w październiku "Ostatni Lot Flaminga" wziął nawet udział w 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Pusan w Korei Południowej.
"Ostatni Lot Flaminga" pokazuje Mozambik po wojnie. Niespodziewane eksplozje zabijają kilku żołnierzy którzy przebywali z kraju w misji pokojowej. Przeprowadzane jest śledztwo, które ma ustalić czy mogło dojść do zamachu, jednak zadanie nie jest proste: po żołnierzach zostały zaledwie genitalia oraz niebieskie chełmy.
Flamingi, które pojawiają się w filmie, symbolizują mozambikańską tożsamość.

Źródła: 1, 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz