poniedziałek, 29 listopada 2010

LK RIA AGUNG NUSANTARA TRADYCYJNY TANIEC I MUZYKA Z INDONEZJI

30 listopad 2010

Audytorium, godz.21.30

Lembaga Kesenian (LK) Ria Agung Nusantara jest zespołem tańców tradycyjnych kierowanym przez Monang Butar Butar. Stworzona w 1986 grupa występowała już w Europie, Azji i Australii.

PROGRAM:

Tari Nelayan

To typowy taniec Malajów ze wschodniego wybrzeża, z północnej części Sumatry, których głównym zajęciem jest rybołówstwo. Taniec nie tylko ukazuje sposób, w jaki mieszkańcy zdobywają drewno do produkcji łodzi rybackich, ale także prezentuje technikę wyplatania sieci. Używane instrumenty muzyczne są pochodzenia arabskiego, a akompaniament składa się z trzech części.

Tari Manduda

Taniec pochodzący z królestwa Simalungun, przedstawia historie z życia codziennego w czasie zbiorów. Młodzi tancerze opowiadają kawały, wspólnie zaczynając pracę: młócą ryż, pozostawiają go na słońcu aby wysechł, aż wreszcie go przesiewają.

Tor - Tor Hatasopisik + Saoan Sigal e Sigale gale

Tańcowi pochodzącemu od ludu Batak Toba towarzyszy muzyka tworzona przez różnego rodzaju membranofony, instrumenty perkusyjne, które wydają dźwięk poprzez wibrację napiętej membrany.

Tor - Tor Adat Saoan

Tor Soan jest świętym tańcem zazwyczaj wykonywanym przez szamankę modlącą się do Boga o dobre zbiory, ochronę przed niebezpieczeństwem i złymi duchami. W tańcu, na głowie, ramionach i dłoniach, szamanka umieszcza siedem misek- symboli odmówionej modlitwy. Do tańca akompaniuje jej grupa gondang sabangunan.

Gondang Hasapi

Tradycyjny zespół wokalny z Sumatry.

Gondang Hasapi jest grupą muzyczną pochodzącą z północy Tapanuli, interpretującą operę typową dla tego regionu.

Sarama Babiat

Tor-Tor Sarama Babiat opowiada o codziennych zwyczajach ludu Mandailing, który podróżuje w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Ludność ta ma swojego boga zwanego Sarama lub tygrysem, któremu ufa i któremu musi składać ofiarę w postaci jedzenia. Taniec prezentowany przez grupę Gordang Sambilan składa się z 9 części, gendangs, wykonywanych przez pięciu muzyków.

Tari Rantak

W tańcu prezentowane są przezorność i inne umiejętności charakterystyczne dla życia codziennego mieszkańców Minangkabau.

Tari Gandang Piring

Taniec prezentuje życie w Minangkabau, regionie znanym z działalności rolniczej. Kiedy nadchodzi pora zbiorów, mieszkańcy rozchodza się radośnie po polach ryżowych, każdy z własnym naczyniem.

Museu do Oriente
Adres:Avenida de Brasília, Doca de Alcântara
1350-362 Lisboa

Internet: www.museudooriente.pt

http://www.youtube.com/watch?v=MxR7pRrXRJM

http://www.youtube.com/watch?v=9akiLxJ0nxQ

Fontes:
www.youtube.com
www.museudooriente.pt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz