poniedziałek, 15 listopada 2010

Listopad miesiącem Saramago

16 listopada José Saramago, zmarły w czerwcu tego roku portugalski laureat Literackiej Nagrody Nobla (1998), kończyłby 88 lat. Z tej okazji w ciągu całego miesiąca w Portugalii mają miejsce różnego rodzaju wydarzenia kulturalne związane z wielkim pisarzem i jego twórczością:

  • 15 listopada w Bibliotece Miejskiej Palácio das Galveias będzie miała miejsce promocja książki "José Saramago nas Suas Palavras" - antologii zawierającej fragmenty wywiadów z pisarzem, wybrane i opracowane przez Fernanda Gómeza Aguilerę. Aktor Pedro Lamares odczyta fragmenty książki.
    16 listopada w tejże bibliotece zostanie uroczyście otwarta sala im. José Saramago.
  • 16 listopada w kinie São Jorge odbędzie się prapremiera filmu "José e Pilar" w reżyserii Miguela Gonçalvesa Mendesa, do którego trailer można obejrzeć tutaj. Oficjalna premiera filmu w Portugalii odbędzie się 18 listopada.
  • 18 listopada we wspomnianej wyżej bibliotece Palácio das Galveias zostanie odczytana "Anna Karenina" Lwa Tołstoja w tłumaczeniu José Saramago. Z kolei w lizbońskim klubie Lux Frágil odbędzie się koncert, podczas którego zostanie zaprezentowana ścieżka dźwiękowa do filmu "José e Pilar".
  • W ramach obchodów 88. urodzin noblisty Instytut Camõesa organizuje cykl wydarzeń, które będą miały miejsce w trzydziestu sześciu siedzibach Instytutu w ponad dwudziestu państwach rozrzuconych po całym świecie, m. in. w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i Europie. Odbędą się pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, konferencje, wystawy i odczyty. W ramach tych wydarzeń, 16 listopada o godz. 20:00 w  Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka Magda Mikołajczuk odczyta fragmenty twórczości José Saramago i porozmawia z dwoma polskimi tłumaczkami jego książek, Elżbietą Milewską i Zofią Stanisławską.

    Więcej informacji o listopadowych wydarzeniach w Portugalii związanych z rocznicą urodzin pisarza znajduje się na stronie Fundacji im. José Saramago.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz