piątek, 10 grudnia 2010

POP UP Lizbona 2010


POP UP to wystawa sztuki współczesnej, która miała miejsce od 4 listopada do 11 grudnia 2010 równocześnie w wielu miejscach w Lizbonie: Pałacu Verride, 27 pawilonie szpitala Júlio de Matos,
Lx Factory i na stacji kolejowej Lx. Arranca. W tym roku jest to już druga edycja wystawy. Tematem przewodnim projektu jest pokazanie życia miasta i tożsamości kulturowej jego mieszkańców.
Szeroko prezentowana była twórczość  artystów z różnych stron świata. Autorami prac byli zarówno profesjonalni plastycy, jak i amatorzy, doświadczeni twórcy, i ci, którzy dopiero rozpoczynali swoją drogę artystyczną. W projekcie wzięli udział m. in.: Ana Silva, Teodolinda Semedo. Mau Din, Miguel Januário, Yonamine, Samuel Rama, Délio Jasse, Abraão Vicente.
 Délio Jasse to angolański artysta – samouk, którego twórczość była formą instalacji wkomponowaną
w przestrzeń miasta. Jego instalacje stanowiły nie tylko abstrakcyjną formę przestrzenną ale prezentowały także znaki w fotografii czytelne dla przypadkowego odbiorcy.
Dynamiczne, abstrakcyjne prace malarskie wystawił Abraão Vicente, urodzony na Wyspach Zielonego Przylądka. W swoich pracach odwoływał się do doświadczeń kubistów, geometryzował kształty, posługiwał się bardzo wyrazistą kreską i odważnymi zestawieniami barw. W jego dziełach mogliśmy rozpoznać ludzkie sylwetki uchwycone w ruchu.
Różnorodność postaw artystycznych sprawia, że każdy obywatel miasta mógł znaleźć chwilę refleksji nad wybranym dziełem.
Szuflada (Gaveta) Délio Jasse
Brain Frame and identity III Abraão Vicente
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz