wtorek, 14 grudnia 2010

Lídia Jorge otrzyma tytuł doktora honoris causa

Lídia Jorge, portugalska pisarka urodzona w 1946 roku w Algarve (południowy region Portugalii), otrzyma w środę (15 grudnia) tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Algarve.
Przy tej okazji, w Loulé otwarto cykl konferencji związanych z trzydziestą rocznicą wydania debiutanckiej książki pisarki - "O Dia dos Prodígios". Otwarciu przewodniczył długoletni przyjaciel autorki, krytyk, filozof i pisarz, Eduardo Lourenço, który z zachwytem wyrażał się o jej twórczości: "To dzieło reprezentuje kunszt twórczości pisarskiej. To wizja przekazana poprzez niemal fizyczną znajomość słów, doświadczeń, zachowań, a także sposobu w jaki objawia się atmosfera regionu, w którym się znajdujemy [Algarve]". Wyraził również swoje zdumienie, że mimo iż upłynęło 30 lat, nic co jest zawarte w tej książce nie straciło na aktualności. W historiach, które opowiada o wiosce Vilamaninhos objawia się "poetycki sposób, pełen emocji i emocjonujący zarazem" opowiadania o nadejściu wolności w dniu 25 kwietnia 1974 roku (Rewolucja goździków).

Ciąg dalszy konferencji dotyczących tej publikacji będzie miał miejsce 11 stycznia. Odbędzie się wówczas debata na temat "Czy istnieje twórczość literacka Południa?", w której uczestniczyć będą pisarki z Algarve: Lídia Jorge, Nuno Júdice, Gastão Cruz i Fernando Cabrita.

Zapytana o to, co oznacza dla niej przyznane jej przez Uniwersytet w Algarve wyróżnienie, pisarka zapewniła: "Odbieram to przyznanie mi tytułu doktora honoris causa jako włączenie do niezwykłej rodziny".

Źródło: http://www.publico.pt/Cultura/universidade-do-algarve-homenageia-lidia-jorge_1470941

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz