niedziela, 9 stycznia 2011

Dokumenty Ivo M. Ferreira o Wyspach Św. Tomasza i Książęcej wydane na DVD


13 grudnia 2010 Cena Lusófona wydała dwa filmy dokumentalne „Poszukiwanie Sabino” i „Historia z Wyspy Książęcej”. Obie produkcje są efektem pracy portugalskiego reżysera Ivo M. Ferreira na temat tradycji przekazywania ustnych opowieści na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej. 
„Poszukiwanie Sabino” i „Historia z Wyspy Książęcej” dokumentują wysiłek reżysera, który włożył w poszukiwanie osób, które nadal zajmują się snuciem opowieści na Wyspach. Stąd właśnie tytuł pierwszego filmu. Ivo M. Ferreira po usłyszeniu wielu historii o Mestre Sabino, uznanym bajarzu, zdecydował się uczynić go głównym bohaterem swojego filmu. Jednak po dotarciu na Wyspę okazało się, że wcale nie jest tak łatwo spotkać Sabino, a ludzie mówią, że Sabino zapewne już nie żyje. Reżyser rozpoczyna poszukiwania Mestre Sabino, wokół których toczy się akcja filmu. Po drodze spotyka i filmuje wielu innych bajarzy, a także Caustrino Alcântara – wielkiego znawcę kultury popularnej Wysp Św. Tomasza i Książęcej, który pomaga nam zrozumieć i odróżnić różne typy „Soia” (historii).
Bajarze są równocześnie spadkobiercami i przekaźnikami kultur lokalnych. Swoją funkcją ludyczną, artystyczną i pedagogiczną wyróżniają się w swoich małych społecznościach jednak równocześnie ich funkcja i bogactwo performatywne pozostają nieodkryte.
Produkcja filmów dokumentalnych wpisuje się w projekt badawczy dotyczący tradycji narracji oralnej w państwach afrykańskich języka portugalskiego, który Cena Lusófona rozwija już prawie dziesięć lat. Dzięki wydaniu tego DVD rezultat tej intensywnej pracy jest teraz dostępny dla szerokiej publiczności.
Ivo M. Ferreira urodził się w Lizbonie w 1975 roku. Jest autorem filmów „Obcy” (2010) i „Idź z wiatrem” (2009), które niedawno były prezentowane w portugalskich kinach, a także „ Tysiąc wód” (2009) i „Sznurki do skręcania” (2006). Dla Cena Lusófona, oprócz dwóch dokumentów o Wyspach Św. Tomasza i Książęcej, zrealizował film „Angola na scenie” (2001) razem z dziećmi z którymi pracował na warsztatach i „Pora V” (2003).

1 komentarz:

  1. Witam,
    Czy jest możliwym zakupienie tych płyt DVD w Polsce?

    OdpowiedzUsuń