niedziela, 24 kwietnia 2011

Izé Teixeira «URB’Africa»


To wielki powrót Izé Teixeira. Artysta, który pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka aktualnie mieszka w Paryżu. Na swojej nowej płycie śpiewa o swojej podwójnej narodowości i o tym jak ta mieszanka kulturowa wpływa na jego codzienność. «URB’Africa» w języku francuskim i kreolskim to czwarta płyta artysty.
Na poprzedniej płycie «Kunana Spirit» wydanej w 2007 roku artysta wykorzystał beaty kuduru i funaná.
Na «URB’Africa» artysta oddaje hołd twórcy zwanemu Pantera z Wysp Zielonego Przylądka, który miał silny wpływ na całe nowe pokolenie młodych muzyków z Wysp i diaspory. Izé pokazuje swoje zaangażowanie polityczne w tekstach – porusza ważne kwestie polityczne i społeczne na Wyspach i we Francji. Atakuje światowym kryzysem finansowym ale znajduje też miejsce na miłość – jeden z ulubionych tematów. Śpiewa także o mniej ważkich sprawach, jak np.: grogue’u – rumie z Wysp Zielonego Przylądka.
Izé Teixeira inspiruje się tradycyjnymi rytmami z Wysp Zielonego Przylądka (morna), funk’iem z brazylijskich favelas i rytmiczną eksplozją kuduru. To właśnie wszechstronność najlepiej określa artystę, którego dźwięki przemawiają zarówno do Europejczyków jak i Afrykańczyków.
Płytę artysty można znaleźć w portugalskich sieciach FNAC od 10 kwietnia.
Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz