poniedziałek, 7 marca 2011

Promocja książki Aidy Gomes „Os Pretos de Pousaflores”


24 lutego 2011 w miejscowości Póvoa de Varzim w Casa de Juventude (młodzieżowym domu kultury) odbyła się promocja powieści Angolanki Aidy Gomes.  Literacki debiut Aidy nosi tytuł „Os Pretos de Pousaflores” („Czarni z Pousaflores”) i został wydany na łamach wydawnictwa Dom Quixote. 

Aida Gomes pochodzi z miejscowości Lundimbale (Huambo, Angola). Od 1985 roku mieszka w Holandii, gdzie studiowała Nauki Społeczne. Aida pracowała i mieszkała w wielu krajach, m. in.: Kambodży, Mozambiku, Angoli, Sudanie i Gwinei – Bissau, a także brała czynny udział w misjach pokojowych ONZ-u. 

Książka „Os Pretos de Pousaflores” opisuje losy angolańskiej rodziny w obliczu trudnej historii swojego kraju. Autorka wspomina kolonialną przeszłość Angoli, osłabienie imperium portugalskiego, wieloletnią wojnę o niepodległość i władzę oraz świat wykluczenia, który wielu doprowadził do granic wytrzymałości. Powieść jest głęboka i napisana lekkim piórem, z ciekawie zarysowanymi postaciami i sytuacjami, co sprawia, że po jej lekturze czytelnik nie pozostanie obojętny wobec skomplikowanej i bolesnej historii Angoli.

źródła: 123

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz