czwartek, 31 marca 2011

Mappa Mundi

Muzeum Colecção Berardo w Lizbonie poza wystawą BESPhoto prezentuje obecnie inną niezwykle ciekawą wystawę. Mappa Mundi to wystawa o mapach zwykłych, niekonwencjonalnych i nowoczesnych. Na wystawie podziwiać można prace z całego świata. Rozmaite projekty eksplorują różne aspekty mapy: legendę, izolinie, kolorystykę czy sposób i rodzaj prezentowanych danych.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, oglądać ją można od 31.01 do 25.04 br.


poniedziałek, 28 marca 2011

Konferencja "Przedstawienia kolonialne Angolii i Angolańczyków w portugalskiej literaturze kolonialnej"


Ośrodek Historyczny Wydziału Literatur Uniwersytetu w Lizbonie wspólnie z Ośrodkiem Badawczym Wydziałów Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Évorze zaprasza na konferencję Przedstawienia kolonialne Angolii i Angolańczyków w portugalskiej literaturze kolonialnej (1924 – 1939), która odbędzie się 29 marca 2011 o godzinie 18:00 w Czwartym Amfiteatrze Wydziału Literatur Uniwersytetu w Lizbonie (miasteczko uniwersyteckie, Alameda da Universidade).

źródło: 1

sobota, 26 marca 2011

Joaquim de Almeida

źródło
W tym miesiącu (15 marca) Joaquim António Portugal Baptista de Almeida, najbardziej znany portugalski aktor, obchodził swoje 54 urodziny. Występował on w filmach portugalskich, hiszpańskich, włoskich, francuskich, brazylijskich, argentyńskich, meksykańskich i amerykańskich. Karierę rozpoczął już w roku 1892. Sławę przyniosły mu role w filmach "Stan zagrożenia" Philipe'a Noyce'a, komedii romantycznej "Tylko ty" Normana Jewisona i w "Desperado" Roberto Rodrigueza. Inne ciekawe role zagrał w "Good Morning Babylon" braci Tavianich, "Czarnym Mediolanie" Ronalda Chammaha, "Sandino" Miguela Littina i w "Mistrzu szpady" Pedro Olei. Występował również w odcinkach amerykańskich seriali, m.in. w "Nikicie" i w  "Policjantach z Miami".

Swoją karierę zawdzięcza talentowi, ale także determinacji, ponieważ znajomość siedmiu języków umożliwiła mu granie w filmach różnych produkcji. Ciekawostką jest fakt, że zanim rozpoczął karierę aktorską, pracował jako ogrodnik ambasady Zairu w Wiedniu.

źródła: 12, 3

wtorek, 22 marca 2011

NABY



18 marca 2011 o 21:30 podczas Festy Frankofońskiej w Instytucie Francuskim w Lizbonie wystąpi NABY.

NABY to wokalista i kompozytor pochodzący z Senegalu, laureat nagrody Odkrycie Roku 2009 Międzynarodowego Radia Francja. Podczas swojego pierwszego koncertu w Portugalii artysta zaprezentuje utwory ze swojego debiutanckiego albumu „Dem Naa” – mieszanki reggae, hip-hopu, soul’u i funk’a. Teksty piosenek muzyka opowiadają o życiu Senegalczyków.

Tu można posłuchać utworu „Suma Reree”
Tu ten sam utwór podczas koncertu artysty w Senegalu

źródło: 1

wtorek, 15 marca 2011

Siódma Edycja BESPhoto


Siódma edycja konkursu BESPhoto miała już charakter międzynarodowy. Pięciu finalistów pochodzi z Portugalii, Angoli, Mozambiku i Brazylii. Finaliści to Angolańczyk Kiluanje Kia Henda (Luanda, 1979), Portugalczyk Carlos Lobo (Guimarães, 1974), Portugalka Manuela Marques, Mozambijczyk Mário Macilau (Maputo, 1984) i Brazylijczyk Mauro Restiffe (São José do Rio Pardo, 1970).

Prace finalistów będą prezentowane najpierw w Muzeum Coleção Berardo w Lizbonie (od 14 marca do 13 czerwca 2011), a następnie w Pinacotece w São Paulo ( od czerwca do sierpnia 2011). 

Poniżej zdjęcie bez tytułu Carlosa Lobo
 źródła: 1, 2

piątek, 11 marca 2011

Koncert Super Camarimba w SHE, Evora


Dziś o 22:30 w Sociedade Harmonia Eborense
(Praca do Giraldo, Evora) odbędzie się koncert 
grupy Super Camarimba. Grupa pochodzi z Toboto 
- małej wioski w prowincji Bafata w Gwinei - Bissau. 
Tworzy muzykę tradycjonalną afro-mandinga. 
SHE zaprasza wszystkich do tańca!

                           my space Super Camarimba

                            źródło:   1

wtorek, 8 marca 2011

I Warsztaty Kultury Angolańskiej



Od 1 do 8 marca odbyły się I warsztaty kultury angolańskiej w Chapito (dom kultury nieopodal Zamku św. Jerzego w Lizbonie). Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy Chapito z Casa de Angola i miały na celu przybliżenie literatury, kultury, tańca, sztuk plastycznych i gastronomii angolańskiej. Podczas zajęć zaaranżowano m. in. ekspresyjną lekturę sztuki „Os vivos, o morto e o peixe frito” pisarza Ondjaki i rozważano nowe tendencje muzyczne w Angoli (rap i cuduro). Odbył się także targ angolańskich dzieł sztuki i kurs gotowania.

źródła: 1, 2, 3

''Plastikowe zabawki'' w Faro

Niedawno w Faro (region Algarve) odbył się wernisaż wystawy Brinquedos de plástico- da Confecção a Colecção (Plastikowe zabawki- od konfekcji do kolekcji). Wystawa prezentowana jest w Muzeum Regionalnym Algarve i pochodzi z prywatnej kolekcji Jose Humanesa.

poniedziałek, 7 marca 2011

Promocja książki Aidy Gomes „Os Pretos de Pousaflores”


24 lutego 2011 w miejscowości Póvoa de Varzim w Casa de Juventude (młodzieżowym domu kultury) odbyła się promocja powieści Angolanki Aidy Gomes.  Literacki debiut Aidy nosi tytuł „Os Pretos de Pousaflores” („Czarni z Pousaflores”) i został wydany na łamach wydawnictwa Dom Quixote. 

Aida Gomes pochodzi z miejscowości Lundimbale (Huambo, Angola). Od 1985 roku mieszka w Holandii, gdzie studiowała Nauki Społeczne. Aida pracowała i mieszkała w wielu krajach, m. in.: Kambodży, Mozambiku, Angoli, Sudanie i Gwinei – Bissau, a także brała czynny udział w misjach pokojowych ONZ-u. 

Książka „Os Pretos de Pousaflores” opisuje losy angolańskiej rodziny w obliczu trudnej historii swojego kraju. Autorka wspomina kolonialną przeszłość Angoli, osłabienie imperium portugalskiego, wieloletnią wojnę o niepodległość i władzę oraz świat wykluczenia, który wielu doprowadził do granic wytrzymałości. Powieść jest głęboka i napisana lekkim piórem, z ciekawie zarysowanymi postaciami i sytuacjami, co sprawia, że po jej lekturze czytelnik nie pozostanie obojętny wobec skomplikowanej i bolesnej historii Angoli.

źródła: 123